Bluzki niemowlęce – porady dla początkujących rodziców

Choć może się wydawać, że wybór ubranek dla niemowlęcia to ta łatwiejsza część, w rzeczywistości jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę kupując koszulki niemowlęce, od kroju po materiał. O czym warto wiedzieć, kompletując garderobę dla niemowlaka?

Bluzki niemowlęce – krój

koszulka niemowlęca zielona

Koszulka niemowlęca powinna mieć taki krój, aby łatwo było ją założyć i zdjąć maluchowi, który jeszcze nawet nie podnosi głowy. Z uwagi na to dekolt musi być dość szeroki albo rozpinany. W przypadku, gdy bluzka ma zapięcia, wiązania czy inne elementy ozdobne, zastanówmy się najpierw, czy nie będą one jakoś gnieść lub obcierać dziecka – najlepszy jest krój jak najprostszy, z niewielką ilością szwów. Rozmiar dobierajmy zawsze na podstawie dokładnych wymiarów dziecka, aby uniknąć kupowania niedopasowanych ubranek.

Specjalne potrzeby delikatnej skóry

Skóra niemowląt jest jeszcze bardzo delikatna i wymaga szczególnej opieki. Ważne jest również, żeby koszulki niemowlęce były wykonane z naturalnych, przyjaznych skórze materiałów, takich jak bawełniane i lniane dzianiny i tkaniny. Naturalne materiały dobrze znoszą częste pranie, są przewiewne i miłe w dotyku. Unikajmy natomiast bluzek niemowlęcych wykonanych z materiałów z nawet niewielką domieszką poliestru, poliamidu, akrylu i innych włókien sztucznych. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza ani wody, co sprawia, że nie pozwalają skórze oddychać ani nie odprowadzają potu. Używanie koszulek niemowlęcych ze sztucznych materiałów może powodować podrażnienia, wysypki, a nawet odparzenia.

Koszulka niemowlęca do spania

Jeżeli szukamy dla niemowlaka wygodnego stroju do spania, warto wybrać długą koszulkę nocną przeznaczoną dla najmłodszych. Koszulki przeznaczone do spania bezwzględnie powinny być wykonane z bawełny, ponieważ podczas długiego nocnego snu skóra jest najbardziej narażona na podrażnienia. Miękka bawełniana dzianina doskonale sprawdzi się na niemowlęcą koszulkę do spania, zapewniając mu komfort temperaturowy, a jednocześnie przewiew.