Czym jest kokon niemowlęcy? Kiedy i jak go używać?

Miękki i przytulny kokon niemowlęcy jest produktem zapewniającym dobrą pozycję do aktywności oraz snu maluchów. Jego odpowiedniki stosowane są często na oddziałach położniczych, również w przypadku wcześniaków, zapewniając im pozycję podobną do ułożenia w brzuchu matki. Kokon dla niemowląt, określany często jako kojec dla noworodków albo gniazdko ma charakterystyczną konstrukcję. Wymaga również właściwego użytkowania. Sprawdź najważniejsze informacje o tym specjalnym akcesorium.

Budowa kokonu niemowlęcego

Niemowlęcy kokon ma charakterystyczny kształt, zbliżony do owalu. Jego bazą jest materacyk otoczony miękkim wałkiem, najczęściej zawiązywanym lub zapinanym w dolnej części. Wałek może mieć obniżoną wysokość w strefie główki dziecka. Całość kokonu ma zwykłe długość 70-90 centymetrów, jego szerokość wynosi około 50-60 centymetrów, zaś wysokość waha się pomiędzy 10 a 20 centymetrami. Wybrani producenci mogą oferować kokony również w innych rozmiarach, dopasowane na przykład do drobnych noworodków lub wcześniaków.

Które cechy kokonów dla niemowląt są najważniejsze?

Kokony niemowlęce powinny być wykonane z przyjaznych dla skóry dziecka, oddychających materiałów. Materacyk kokonu musi posiadać odpowiednią twardość, wiele osób wskazuje również na dobrą izolację od podłoża zapewniającą komfort termiczny. Istotną cechą kokonów jest możliwość prania produktu, dlatego najlepiej, aby poszewki na wałek i materacyk były ściągane. Ważne jest także wypełnienie wałka oraz możliwość regulacji jego obwodu.

Używanie kokonów niemowlęcych – bezpieczeństwo

Dla wielu osób kokon niemowlęcy wydaje się kontrowersyjnym produktem. Właściwe użytkowanie gniazdka dla niemowląt, pod stałym nadzorem opiekuna jest w pełni bezpieczne. Dziecko można odkładać do niego w trakcie dziennej aktywności, a także drzemek w ciągu dnia. Kokon można ułożyć na macie niemowlęcej, albo też w łóżeczku lub wózku głębokim.

Po co jest kokon niemowlęcy?

Podstawowe zadanie kokonu dla niemowląt szumisie.pl to zapewnienie komfortowego i przytulnego miejsca dla małego dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Ogranicza on w pewnym stopniu dopływ bodźców zewnętrznych, dając uczucie ukojenia, bliskości. Dodatkowo ma walory estetyczne, świetnie uzupełnia wyprawkę dla dziecka. Może być używany zamiast rożków czy otulaczy.

Do jakiego wieku niemowlę może używać kokonu?

Zasadniczo kokony niemowlęce wykorzystywane są do 5-8 miesiąca życia dziecka. Zwykle maluch przestaje potrzebować kokonu, gdy zaczyna przekręcać się na boki albo siadać. Niektórzy rodzice korzystają jednak z produktu dłużej, na przykład jako miejsce bezpiecznej zabawy dla najmłodszych.

Jak wyprać gniazdko niemowlęce?

Gniazdko niemowlęce najczęściej ma ściągany pokrowiec, który można prać zgodnie z zaleceniami producenta, często nawet w wysokich temperaturach. Materacyk oraz wałek zwykle czyści się powierzchniowo. Wiele zależy od materiałów wykonania danego produktu.

Czy warto kupić kokon dla niemowlaka?

Trendy w akcesoriach niemowlęcych jasno wskazują, że kokony są chętnie wybierane przez rodziców maluchów. Z pewnością warto rozważyć zakup tego elementu wyprawki, o ile będzie on używany w sposób bezpieczny i rozważny. Kokon dla niemowląt pomaga w pierwszych miesiącach życia dziecka i przeważnie jest dobrze tolerowany przez niemowlęta.